کرمهای ضد چروک - ایستگاه پرستاری make money
آموزشی و اطلاع رسانی
شنبه 12 دی‌ماه سال 1388
کرمهای ضد چروک

مراقبت از پوست در مقابل چین وچروک

وقتی در مورد پیر پوستی صحبت می شود، مسئله مهم تفاوت تغییرات پوستی ناشی از گذشت زمان است نه تغییرات حاصل از آفتاب، بسیاری از تغییراتی که علائم پیری تلقی می شوند مثل چین و چروک و چرمی شدن پوست و یا لکه های کک و مک اصولاً ناشی از تاثیر مزمن آفتاب هستند نه بالا رفتن سن تقویمی. تغییراتی که به بالارفتن سن مربوط می گردند عبارتند از افزایش خشکی پوست و کم شدن تعریق، تغییرات رشد مو و طرح چهره.

هر چند پیرپوستی همیشه موضوع تحقیقات علمی بوده است وبرخی از واقعیتهای آن روشن شده است اما هنوز بسیاری از مسائل درباره تغییرات پوست ناشی از بالارفتن سن وجود دارد که از آن بی اطلاعیم.چروک شامل تغییرات ساختمانی بافت پوست است که نگرانی ناشی از تغییرات ایجاد شده توسط آن باعث تاثیرات روانی و کاهش کیفیت زندگی فرد شده و محققین را وادار به بررسی در زمینه روشهای مختلف جوانسازی پوست و از بین بردن چروک کرده است.

در این مطب براساس مروری که بر مقالات علمی شده است ترکیبات موثر در درمان چروک صورت و مزایا و معایب آنها بیان شده است.

1-      ویتامین :C در مطالعات اثر این ترکیب در بهبود چروک پوستی 84% در مقابل پلاسبو گزارش شده است و شکل موضعی آن در دسترس است. عوارضی مثل قرمزی و سوزش که ممکن است در مصرف آن ایجاد شود گذرا بوده و با کرمهای مرطوب کننده از بین می رود.

2-      :Imedeen یک رژیم درمانی جدید به نام Imedeen prime Renewal که شامل عصاره سویا، پلی ساکاریدهای پروتئین ماهی، عصاره چای سفید، دانه انگور و گوجه فرنگی، ویتامین C,E به همراه روی و عصاره بابونه می باشد. در مطالعات انجام شده دیده شد که بیمارانی که روزانه 2 بار به مدت 6 ماه این دارو را استفاده کرده بودند، بهبودی معنی داری در چروک پیشانی، اطراف چشم و دهان خود نسبت به گروه مصرف کننده دارونما داشته اند.

3-      رتینول: اثر این ترکیب در بهبود چروک صورت ثابت شده است. این محصول بر چروکهای ظریف بیماران موثر بوده است. البته غلظت نوع موضعی در نتایج آن بسیار موثر است. در مطالعات غلظت بالای 02/0 موثر بوده ولی غلظت های کمتر از 01/0 تا 001/0 تاثیری نداشته است.ترکیبات متفاوت این محصول مثل ترتینوئین، ایزوترتینوئین، تازاروتن در این مورد بررسی و همگی این نتایج را تائید کرده است ولی عوارض گزارش شده در انواع مختلف این محصول، کاربرد کلینیکی بعضی از آنها را محدودتر کرده است از جمله اینکه تازاروتن با احساس سوزش بیشتری نسبت به ترتینوئین همراه بوده است.

4-      آلفا و بتاهیدروکسی اسیدها: ترکیباتی همچون گلیکولیک اسید و لاکتیک اسید که از این دسته هستند، باعث بهبودی در چروکهای ظریف می گردد.

5-      بعضی ترکیبات پلی ساکاریدی غضروفی طبیعی: که بصورت خوراکی و موضعی مصرف می شوند. از جمله vivida این ترکیبات در مطالعات انجام شده باعث بهبودی در چروکهای ظریف شده است.

لینک دوستان
mi118.com
لینک باکس توکان